neljapäev, 23. jaanuar 2014

Eestis toimub sellel suvel mõõdistuslaager VERNADOC 2014

2014. aasta juulis toimub Narva-Jõesuus rahvusvaheline ehituspärandi joonistamise-mõõdistamise praktika VERNADOC, mille korraldajaks Eestis on Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus.

VERNADOC on Soomes alguse saanud projekt, mille esmaeesmärgiks oli ehituspärandi talletamine paberil. Projekti juhiks on Aalto Ülikooli arhitektuuri tooli õppejõud Markku Mattila, kes ICOMOS’i rahvusvahelise vernakulaarse arhitektuuri komitee (CIAV) liikmena on laiendanud välitööde ringi üle maailma.

2013. aastal toimusid VERNADOC-id Taimaal, Soomes Rauma linnas (UNESCO nimekirjas) ning Portugalis Minho maakonnas.


 Kirsti maja Raumas

2014. aastal plaanitakse laagreid ms Taimaal, Itaalias Ancona linna ümbruses, Eestis Narva-Jõesuus, Lapimaal ja Rumeenias Maramuresi piirkonnas.

Meie eesmärk on Narva-Jõesuu ainulaadsete puitpitsvillade dokumenteerimine ning linnale suurema rahvusvahelise tähelepanu suunamine. Mõõdistuslaager toimub 14-28. juulil 2014. aastal.

Laagris osaleb 12 arhitektuuri, traditsioonilise ehituse ja muinsuskaitse entusiasti, nii üliõpilast kui spetsialisti. Tänaseks on huvi tundnud noored spetsialistid Egiptusest, Ameerika Ühendriikidest ja Taimaalt, samuti Rumeenia arhitektid. Laagris osalevad ka Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise eriala ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku ehituse eriala. Selleks et laiendada Eestist pärit osalejate ringi, on kõigil huvilistel võimalik kandideerida. Kutsega saate peagi tutvuda Eesti Vabaõhumuuseumi kodulehel Maa-arhitektuuri Keskuse uudiste rubriigis: http://www.evm.ee/est/maa-arhitektuuri-keskus/uudised.

27. juulil 2014. a. toimub Narva-Jõesuu ehituspärandi teemaline seminar Narva muuseumis. Valminud jooniseid saab näha samas näitusel.

Laagri järel valmistame Narva-Jõesuu VERNADOC kogumiku, kuhu koondame valminud joonised ning artiklid tsaariaegsetest puitpitsvilladest Eestis, Soomes ja Peterburi lähiümbruses.