esmaspäev, 5. november 2012

Avatakse näitus 21. sajandi rehemajast!

10. novembrist 2012 on Eesti Arhitektuurimuuseumis avatud rehemaja taastamise ning ajaloolisest hoonetüübist inspireeritud nüüdisaegse eramuarhitektuuri näitus "Moodne rehemaja. Arhailise ruumi uuestisünd“.


Eesti Vabaõhumuuseumi korraldatud näitus on valminud koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Arhitektuurimuuseumiga ning tõstatab olulise küsimuse – kuidas muutunud kombed ja  tavad, elustandardid ja -stiilid kohandada rehemaja kui sajanditevanuse hoonetüübiga? Kas madalate ja suitsuste lagedega, väikeste akende ja maadligi hoidvate ustega elamus on kohta 21. sajandi inimesel?  Eesti taluarhitektuuris iseseisvat ja väga olulist kohta hoidev rehielamu – eestlaste põline eluhoone – on läbi sajandite olnud kohalikus külamaastikus omaette märgiks. Siinsest eluolust tulenevalt ja ühe katuse alla kogutud mitme eri funktsiooni liitmisest tekkinud ainulaadne hoonetüüp on muutunud majandus- ja eluoludes jäänud osaliselt algse funktsioonita. Tänapäeval räägime rehemajade puhul eelkõige inimeste kodudest, maamajadest.

Näitusele on valitud 11 taastatud rehemaja ja viis rekonstrueerimisprojekti, mille käigus on arhitektid mänginud läbi kõik nüüdisaja-inimesele vajalikud mugavused ja elutingimused, hoides samas tallel ajalooliselt väärtuslikku. Lisaks sellele on esitatud seitse moodsat eramuprojekti, mis läbi nüüdisaegse arhitektuurikeele viitavad rehemajale kui arhetüübile, märkamatute, ent kindlate niitidega meie ruumilise alateadvuse külge traageldatud sümbolile.

Näitus jääb avatuks 23. detsembrini 2012.

Arhitektuurimuuseum asukohaga Rotermanni soolaladu Ahtri 2 on avatud:
K 12.00 – 18.00
N 12.00 - 20.00
R 11.00 - 18.00
L 11.00 - 18.00
P 11.00 - 18.00

Kuraator: Karen Jagodin (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Näituse töörühm: Kadi Karine, Elo Lutsepp (Eesti Vabaõhumuuseum)
Näituse kujundajad: Kaarel Nõmmik, Mikk Heinsoo
Tehniline abi: Veiko Liis

Lisainfo:
Karen Jagodin, karen@arhitektuurimuuseum.ee, tel 5238113
Kadi Karine, kadi@evm.ee, tel 5144774