Loengupäev 5. Biokahjustajad ehituspuidus ja puitehitistes

Kolmapäeval, 17. mail kell 13 Eesti Vabaõhumuuseumis, Setu talu laudas

Kavas:
Kell 13 Kust need mardikad majja saavad ja mida nendega peale hakata?
Kell 14 Ringkäik ja biokahjustuste märkamine
Kell 15 Õppefilm puidu biokahjustajatest

Me arvame, et elame oma majas vaid oma perega, aga reaalsuses leiab ka suur hulk elusorganisme tee meie elamisse. Kuna need organismid ja tingimused, kus nad tegutsevad on erinevad, siis on ka biokahjustuste suurus ja toime varieeruv. Reeglina märkame nn. putukkahjustusi, mida tekitavad erinevates arengustaadiumites vastsed, millest annavad tunnistust puitu näritud väljalennuavad ja näripuru värsked jäljed. Tavaliselt ei mõtle me seejuures, miks on just see hoones olev palk järsku muutunud nii hinnatud toidulauks. Kas on põhjuseks valel ajal metsast raiutud palk või mõni konstruktsiooni- või ehitusviga, mis esmapilgul avastamatuks on jäänud? Räägime erinevatest biokahjustustest lähemalt põhimõttel põhjus-seos-tagajärg ja muidugi arutleme sel igavese küsimuse teemal – mis ma nüüd tegema pean? Vastuse leiab inimene tavaliselt ise peale väikest ekskurssi nenede elusorganismide hingeellu, kes meile põhilisi kahjustusi põhjustavad.

Teemad:
· Puidust kui „söögist“ seentele ja putukatele
· Mis selle „söögi“ ahvatlevaks muudab - seentest ja nende poolt tekitatud probleemidest
· Puitukahjustavate mardikate liikidest - kes, kus ja kunas?
· Muu seltskond, kes lihtsalt tunneb rõõmu olemasolevatest võimalustest tasuta elamispinnale
· Mida saaks teha, mida võiks teha, ja kunas teha seda, mida tegema peaks?
Marike Laht asus peale Leningradi V. A. Serovi kunstikooli restaureerimiseriala lõpetamist 1981. aastal asusin tööle Eesti Riiklikusse Vabaõhumuuseumisse kunstnik-restauraatorina. Aja jooksul on asutus mitu korda oma nime muutnud ja nüüdseks on nimetuseks SA Eesti vabaõhumuuseum. Sama on toimunud ka ametinimetusega: restauraatorist on saanud konservaator. Alates 2005. aastast on Marike konserveerimisosakonna juhataja. Aastatel 2010-2013 oli seotud Fabbi projektiga. Oma igapäevatöös keskendub suures osa just biokahjustustega seotud probleemidele, sest kõik on seotud kõigega.


Kaasa: võimalusel võtke kaasa taskulambid ja luubid. Riietuge vastavalt ilmale – porijalats ja vihma kannatav jope on hea valik!

Vajalik on eelnev registreerumine SIIN!

Loengupäeva osalustasu on 25 eurot. Tasuda saab kohapeal, muuseumi kassas.

Juriidilisele isikule saab soovi korral tellida arve. Arve tellimiseks kirjuta vajalikud andmed registreerumisvormi märkuste lahtrisse. Tagantjärele arvet tellida ei saa.

Eesti Puitmajaklastri ja Eesti Puitmajaliidu liikmetele on seminar tasuta (kirjutada registreerimisvormi märkuste lahtrisse).

Loengusari toimub koostöös Eesti puitmajaklastriga.
Loengusarja korraldamist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond klastrite arendamise programmi raames.

Lisainfo:
Aune Mark
Maaarhtiektuuri keskus
koolitusprojektide juht
523 8397
aune.mark@evm.ee