kolmapäev, 20. mai 2020

Vaata vana akent! 2020

Löö kaasa 2020 puitakende hooldamise teavituspäeval! 
Sel aastal saad laupäeval, 23. mail liituda videoseminariga. 
Klõpsa end kanalile kell 12:  https://maamaja.television.ee/.

Juba teist korda kutsume üles märkama ja korrastama puitaknaid! Eelmise aasta esmakordse üleskutse raames toimus 36 üritust (loengud, ringkäigud, töötoad, näitused). Teemapäevadega alustati maikuus ühise nimetuse Vaata vana akent! all kuid töötubasid toimus läbi kogu aasta.
Selgi kevadel, laupäeval 23. mail  toimuvad üle Eesti aknapäevade üritused. 
KUID seeekord veebikeskkonnas! Ole kohal meie FB lehel - algusega kell12!
Loe lähemalt siit: https://www.maaarhitektuur.ee/vaata-vana-akent/

Päevakava:
Kell 12 - 17. Kõikide videote järel saab meistrile reaalajas ka küsimusi esitada.

* Vana maja akende seisukorra hindamineKoostöös Keskkonnaameti kultuuripärandi koolitustega rahvusparkidele, kus väärtustatakse hoonete välisilmet maastikupärandi osana, valmis juhendav video vana maja akende seisukorra hindamise teemal. Meister teeb majale ringi peale ning annab nõu, kuidas hinnata aknede seisukorda ja kirjeldab ka võimalikke töid selle maja akende hooldamisel. Teemat vahendab pärandtehnoloog Laur Oberschneider, Vana ja Väärt.

* Uuema puitakna hooldus ja värskendamineVaadatakse Tallinnas Kalamajas asuva Majatohtri hoone akende seisu pärast 20 aastat. Võrdleme nii põhja- kui lõunapoole akende hetkeseisu. Võetakse ette hoone lõunakülje akende hooldustööd. Juttu juhivad ja töid näitavad Tarmo Elvisto ja Indrek Värv (SRIK).

* Puitakna liistude ja punnide eemaldamineSelles videolõigus näeb aknal olevate liistude ning vanade punnide eemaldamise töövõtteid ja töövahendeid. Meister räägib natukene sellest, milliseid puidu parandusi ning asendusi ja kas oleks vaja teha. Meister on Kersti Siim, Muinsuskaitseamet.

* Kiti valmistamineSaab näha, mil moel ise kerge vaevaga aknakitt kodus kokku segada ja õigesti kittida. Õpetust jagab Tallinna Ehituskooli juhtõpetaja Heli Allikas

* Puitakna soojapidavuse hindamineKas akna soojapidavust on võimalik väljast vaadates hinnata? Arutleb ehitusfüüsik ja Muinsuskaitseameti nõunik Üllar Alev

* Puitakna värvimine ja õlivärvi tegemineVärvikihtidest, pintslitest, värvimistehnikast ja ka ise õlivärvi kokkusegamisest räägib Coloratumi meister Rutt Veide

* Vana puitakna korrastamine ja tööde järjekordMeister selgitab, kuidas hinnata vana raami ja klaaside seisukorda ning näitab, kuidas on kõige parem eemaldada metallmanuseid, naelu ja vana värvi. Ülevaate saab nii vajalikest tööriistadest kui ka töövõtete osas.

* Puitakna kittimine, klaasimine ja värvimineKui aken puhastatud, siis tuleb ette võtta järgmised töölõigud - kittimisest ja klaasimisest värvimiseni. Mis vahe on naturaalsel linaõlivärvil ja alküüdõlivärvil? Meistrid on Indrek Värv ja Tarmo Elvisto tallinna SRIKist.

Aknad ilusaks!
Aune Mark

Eelmise aasta ülevaadet saad vaadata siit: 
http://maaarhitektuur.blogspot.com/p/vaata-akent.html