esmaspäev, 9. märts 2020

KüttekoldedREHEAHJUDE TEABEPÄEV
 Pottseppadele ja reheahjudega majapidamiste omanikele


 R 17.aprillil/ kell 15-18
Eesti Vabaõhumuuseum, Kolu kõrts


Hea huviline! Lükkame 17.04. Eesti Vabaõhumuuseumis toimuma pidanud reheahju teabepäeva edasi ja anname teile uuest kuupäevast esimesel võimalusel teada. Püsige terved!

Ahjudest räägime ikka kevadel, mil suvekodude küttekollete seisukorra hindamine ja taas kasutuselevõtmine jälle päevakorda tõuseb. Räägime
meie traditsiooniliste küttekollete kujunemisloost ning põhjalikumalt reheahjude tüüpilistest probleemidest. Ohtudest, normidest ja kaua kütmata olnud ahju sissekütmisest.
Räägivad Hardi Ojaste ja Marek Ollino.
·         küttekollete ajalooline areng ja kujunemine
·         vanade reheahjude peamised kahjustused ja arvatavad põhjused
·         kerisahju hooldus: kerisekivide puhastamine,mõranenud kivide äratundmine, pooleks läinud telliste väljavahetamine ahjuseintes, pigised korstnajalad
·         meistrid jagavad oma kogemusii vanade reheahjude ümbersündidest
·         vaatame Kolga talu eelmisel aastal taastatud suurt reheahju ja selle juures tehtud töid. Kolgal pole tegu tüüpilise kerisahjuga. Ahju lõõristik kulgeb ahjukeha kahel küljel, lisaks on seal ka üks umblõõr. Huvitav on selle küttesüsteemi pliidiühendus – pliidi lõõr kulges ahju sees.

Vajalik on eelnev registreerumine! Registreeru SIIN!
Osalustasu on 15 eurot, mille saad tasuda muuseumi kassas.
Muuseumis toimuvad maaarhitektuuri keskuse korraldatud teemapäevad ja teabepäevad on kõikide muuseumide töötajatele tasuta.  Märgi palun registreerumisel  kommentaaride lahtrisse muuseumi nimi!

Hardi Ojaste on Eesti Vabaõhumuuseumi reheahjude ja vanade küttekollete „hingearst“. Ta käib ka reheahjuomanikke kohapeal nõustamas. Vaata, mida Hardi rääkis saates Sõida maale!: https://arhiiv.erree/vaata/soida-maale-116 (kell 16:25)
Marek Ollino on küttekollete teemaga seotud juba aastaid ning taastanud ka mitmeid reheahjusid. EVM Kolga talu ja Aarte talu ahjud tegi ta töökorda eelmise aasta sügisel.
Koolitused ja teabepäevad toimuvad koostöös Muinsuskaitseametiga.
Lisainfo:
Aune Mark
Maaarhtiektuuri keskus
koolitusprojektide juht
523 8397
aune.mark@evm.ee