teisipäev, 17. mai 2016

Palkhoone taastamise kursus - palkide vahetamine. Näidisnõustamine ja puitu kahjustavad organismid.

Aeg: Reedel, 3. juunil ja laupäeval 4. juunil, kell 10 - 17
Koht: Jaani talu, Pärnu-Jaagupi
Meister: Laur Oberschneider

Mida ja kuidas teha, kui aidahoone alumised palgid on pehmeks läinud?
Jaani talu aida palgid istuvad kõrgemal soklil. Ometi on alumised palgiread kohati halvas seisus. Aida tagaseina ja otsaseina nurgaseotis on päris tugevalt kahjustunud just 4-5 palgirea kõrguselt ning mõlemal küljel umbes 1,5m - 4m ulatuses.
Hoone teiseks suuremaks probleemiks on varasemast perioodist katuse kahjustuse tõttu tekkinud osaline talasüsteemi avariilisus, kus murispuu (kabjapuu, aluspuu....) on oma normaalsest asendist välja nihkunud.

Kursuse tööd ja etapid:
hoone olukorra visuaalne hindamine
tööohutus
puitmaterjali valimine vahetusse minevate konstruktsioonidetailide (palgid) tarbeks
palkseinte tõstmise ettevalmist, palkide tõstmine
kahjustunud palkide vahetamine
hoone taas alla laskmine
tõmmide abil avariilise talasüsteemi stabiliseerimine

Teabetunnid mõlemal päeval kõikidele soovijatele - näidisnõustamine ning seened/mardikad:
Esimesel päeval, reedel 3. juunil
kell 10 - 12  näidisnõustamine meistri juhendamisel. Vaatame koos objekti üle, valime asenduspalke, räägime tööohutusest. Osalustasu on 5 eurot. Registreeru siin!
Teisel päeval, laupäeval 4. juunil
kell 10 alustame  väikese loengu ja ringkäiguga puidu kahjurite teemal (satikad ning seened puidu kallal!), nõustab EVM peakonservaator Marike Laht. Osalustasu on 5 eurot. Registreeru siin!
kell 11 - 12 vaatame üle eelmisel päeval tehtud tööd palkide vahetamise. Sama päeva mõlemad teabetunnid on kokku ikka 5 eurot.

Osalejate arv: Praktikum - üks koht vabanes - huvi korral helista t: 523 83 97, Aune Mark
 NÄIDISNÕUSTAMISELE ja SEENTE/MARDIKATE INFOLE ON KÕIK OODATUD!
 6  inimest saavad  väikeses grupis meistri juhendamist osa kõikidest etappidest. Teabetundidele on oodatud kõik soovijad!

Palgivahetuse kursuse osalustasu: 60 eurot (sisaldab mõlema päeva teooriaosa - eraldi neile regama ei pea, kui oled kahepäevase praktikumi eest tasunud!)
Teabetundide osalustasu: 5 eurot kummagi päeva eest (tasuda saab allpool märgitud kontole või sularahas kohapeal). Vajalik on eelnev registreerumine SIIN!

Kahepäevasel kursusel osalemiseks on kindlasti vajalik eelnev registreerumine siin ning osaluse eest tasumine.
Kui soovid arvet juriidilisele isikule, palun anna sellest teada: aune.mark(at)evm.ee.
Palun saada võimalusel ka maksekorralduse koopia või teade, et oled kursuse eest tasunud eelpool näidatud e-aadressil.
Osalustasu sisaldab meistri juhendamist, kohvipause ja lõunasööke mõlemal päeval.
Registreerunutele saadetakse täpsem kohaletulekujuhis.

Saaja: Rahandusministeerium
Swedbank EE932200221023778606
Viitenumber: 3500081571
Selgitusse kirjuta: EVM, MAAARH, (mis) koolitus, toimumise kuupäev(ad) ja nimi, kelle eest osalustasu tasutakse. /näide: EVM, maaarh, palgivahetus, 3.- 4.05.16, Aune Mark/

Kaasa: Töörõivad, töökindad, kaitseprillid, isiklikud kaitsevahendid, kirves, pliiats, mõõdulint, suure hambaga käsisaag, kõrvaklapid, märkmete tegemiseks vihik, hea tuju.
Ööbimine: Öömajale saab jääda 4 km kaugusel asuvasse Halinga motelli. 
Telkimiseks on taluõuel samuti ruumi, 5 eurot on ühe öö tasu.
 
Meister Laur Oberschneider on lõpetanud Haapsalu Kutsehariduskeskuse puit-ja kivihoonete restaureerimise eriala 2011 aastal, TÜ Viljandi Kultuuriakateemia rahvusliku ehituse eriala 2014 aastal. Lõputöö teema: „Vinnaga salvkaevu ennistamine algupärast lähtuvalt Kubja talu kaevu näitel Läänemaal“. Laur on tegelenud puithoonete konstruktsioonidetailide vahetusega 7 aastat ning juhendanud ja korraldanud selle alaseid praktilisi koolitusi juba aastast 2012. Ta on läbinud mitmeid koolitusi ja praktikaid mitmete oma ala meistrite käe all. Meister nõustab ka vana maja omanikke Läänemaal, andes esimese vaatluse järgi hinnangu hoone seisukorra kohta (nõustajate võrgustiku andmebaas asub aadressil Maamaja.eu). Lauri igapäev on seotud MTÜga Vana ja Väärt (vanajavaart.eu), mis tegeleb traditsiooniliste ehitusvõtete propageerimisega ning korraldab vanade hoonete korrastamise trabeks ka praktilisi koolitusi.

Jaani talu tegemistest ja elust-olust saab lugeda nende ajaveebist nime alt Vanad Oskused: http://vanadoskused.blogspot.com.ee/ .

Kontakt:
Aune Mark, aune.mark(at)evm.ee
523 83 97
Koolitused ja teabepäevad toimuvad koostöös Muinsuskaitseametiga.