teisipäev, 14. aprill 2015

Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus pälvis Euroopa Liidu Kultuuripärandi / Europa Nostra Auhinna

Täna selgusid 2015. aasta Euroopa Liidu kultuuripärandi auhinna ja Europa Nostra auhindade saajad. Eesti Vabaõhumuuseum pälvis maineka auhinna haridus- ja koolitusprojektide ja teadlikkuse suurendamise kategoorias maamajade omanikele suunatud koolitusprogrammiga.

Kultuuriministri Indrek Saare sõnul on Europa Nostra auhinna omistamine Eestile suur au, olles kõrgeimaks rahvusvaheliseks tunnustuseks oma kultuuripärandi hoidmisel. “On rõõmustav, et märgati just meie kohalikku ainuomast pärandit, “ rõhutas ta. “Tahaksin õnnitleda ja tunnustada Eesti Vabaõhumuuseumi selle auhinna puhul, ning eriliselt esile tõsta just vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskust, kes jõuab oma laiahaardelise koolitusprogrammiga kõikjale Eestis, julgustades taluhoonete omanikke neid korrastama, hoides seeläbi alles ühte väga olulist osa meie rahvuslikust identiteedist“, lausus kultuuriminister.

Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus alustas projektiga „Praktilised koolitused maamajade omanikele“ juba 2008. aastal. Maa-arhitektuuri keskuse juhataja Elo Lutsepa sõnul on projekti raames kujunenud välja tugev võrgustik, mis tegutseb ühiselt maamajade säilitamise nimel.
„Europa Nostra auhind on tunnustuseks mitte ainult meile, vaid kõigile meie koostööpartneritele, meistritele, spetsialistidele ja ka majaomanikele, kes meid oma õuele on toimetama lubanud. Nii nagu mujal Euroopas, on ka Eestis taluarhitektuur enamasti välja jäänud riikliku kaitse ja toetuse alt. Usume, et meie tegevustest on abi ja julgustust saanud paljud maamajaomanikud. Ühtlasi loodame oma kogemusega innustada kolleege ka teistes Euroopa riikides. Meie tööle suurema kõlapinna andmisele saavad kaasa aidata ka kõik Eesti elanikud, hääletades meie projekti poolt Europa Nostra publikulemmiku konkursil aadressil vote.europanostra.org,“ rääkis Elo Lutsepp.


Euroopa Liidu kultuuripärandi auhind ja Europa Nostra auhinnad on Euroopa kõige kõrgem tunnustus muinsuskaitse vallas. 2015. aastal said tunnustatud kokku 28 projekti, mis valiti 263 kandidaadi seast. Auhindu jagati neljas kategoorias: kultuuripärandi säilitamine, teadustegevus ja digiteerimine, erilised teened kultuuripärandi hoidmisel ning haridus- ja koolitusprojektid ning ja teadlikkuse suurendamine.

Eesti Vabaõhumuuseum asutati 1957. aastal Eesti ma-aarhitektuuri keskmuuseumina. Enam kui 55 aastaga on muuseumi ekspositsioon jõudsalt laienenud, lisandus mitu töösuunda. 2008. aastal alustati koolitusprogrammiga maamajade omanikele, mis andis muuseumile võimaluse kasvada oma territooriumilt välja, ulatudes kõikjale Eestis. Kursused põhinevad konkreetsetel objektidel, kus osavõtjad õpivad ise läbi praktiliste tegevuste, aidates sellega kaasa maa-arhitektuuri säilitamisele ja hooldamisele riigi erinevates paigus. Koolitusprogrammi algusest saadik on muuseum läbi viinud üle 80 praktilise töötoa ja teabepäeva, millest on osa võtnud rohkem kui 1700 inimest.

Euroopa kultuuripärandi auhinnatseremoonia toimub 11. juunil Oslo Raekojas, auhinnad annavad üle Oslo linnapea Fabian Stang, Euroopa Komisjoni haridus-, kultuuri- ja spordivolinik Tibor Navracsics ning tunnustatud ooperilaulja ja Europa Nostra president Plácido Domingo. Laureaatidest seitse saavad peaauhinna koos 10 000 € suuruse rahalise preemiaga. Välja antakse ka publikulemmiku auhind, mille tulemus selgub Europa Nostra korraldatud internetihääletuse põhjal.


Lisainfo:
Elo Lutsepp
Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus
Tel. 53 444 769
elo@evm.ee

 

Kõikide 2015. aastal auhinnatud projektide kohta:

Kategooria kultuuripärandi säilitamine
Van Buureni Muusemi aed Brüsselis, BELGIA
Añana soolaorg, Baskimaa, HISPAANIA
Tarazona katedraal, HISPAANIA
Amsterdami hallid: Meedia, moe, kultuuri ja käsitöö keskus, HOLLAND
Nuragi skulptuurid Monte Prama Sardiinias, ITAALIA
Varakristlikud mosaiigid Aquileia basiilikas, ITAALIA
Antouaniko mõis Chioses, KREEKA
Armeenia kirik ja klooster Nikoosias, KÜPROS
Eidsvolli mõisa peahoone, NORRA
Boulingrin turu peahoone Reimsis, PRANTSUSMAA
Püha Giragose Armeenia kirik Diyarbakiris, TÜRGI
Liszt i Muusikaakadeemia Budapestis, UNGARI
Middleporti Keraamikakoda Stoke-on-Trentis, SUURBRITANNIA
Stonehenge: ümbritsev maastik ja külastuskeskus Wiltshires, SUURBRITANNIA

Kategooria teadustegevus ja digitaliseerimine
Teadusprojektid:
Õppides las Cuencaselt: Asturia söeväljade kultuurmaastik, HISPAANIA
Lasithi platoo tuuleveskite restaureerimine perforeeritud tiibadega, Kreeta, KREEKA

Digitaliseerimisprojektid:
Veneetsia imed: virtuaalsed internetipõhised Püha Markuse piirkonna aarded, ITAALIA
HERMES: Digitaalne kultuuripärandi haldamine Hermoupolises, Syros, KREEKA

Kategooria erilised teened kultuuripärandi hoidmisel 
Huis Doorn Sõprade Ühing , Doorn, HOLLAND
Ühing Rundling, Jameln, SAKSAMAA
Kirikute hoolduse fond, London, SUURBRITANNIA

Kategooris haridus- ja koolitusprojektid ning ja teadlikkuse suurendamine
Haridusprojektid:
Noorte Arheoloogide Klubi, York, SUURBRITANNIA
Traditsioonilised oskused ja töövõtted, Newcastle upon Tyne, SUURBRITANNIA

Väljaõppe projektid:
Maamajade omanike koolitusprogramm, Tallinn, EESTI
Kõrvalhoonete projekt, Roros, NORRA

Teavitusprojektid:
Fota müüriga ümbritsetud aed, Cork, IIRIMAA
Möödaniku säiltamine tuleviku ehitamiseks, Chisinau, MOLDOVA
Stainsi aedlinn, PRANTSUSMAA