reede, 14. märts 2014

ANNA OMA KELDRIST TEADA!


Hea sõber!
Eesti Vabaõhumuuseum vajab Sinu abi andmete kogumisel Eesti maakeldrite kohta
 

Kelder on Eesti talus suhteliselt uus hoone, mida hakati enam ehitama alles seoses kartulikasvatuse laienemisega 19. sajandi II poolel. Käsikäes köögiviljakasvatuse ja hoidistamise levikuga jõudsid algselt vaid kartulihoidlateks mõeldud keldritesse üsna pea ka kapsa- ja kurgitünnid, moosi-ja mahlariiulid. Kodumajanduse arenedes pöörati talvevarude säilitamisele tähelepanu nii ajakirjanduses kui põllumeeste-perenaiste kursustel. Suur osa meie maakeldritest on ehitatud ka intensiivse kodukultuuri arendamise ajal, 1920.-1930. aastatel, mil rajati hulgaliselt uustalusid.

 Foto: M. Tamjärv

 Keldrid ei kaotanud oma tähtsust ka sõjajärgsel ajal. Pigem vastupidi – nõukogude ajal kasvatati oma pere tarbeks kartuleid-porgandeid-peete-kapsaid, mis vajasid head hoiukohta ületalve säilitamiseks. Usinasti soolati sisse kapsaid-kurke-seeni, tehti moose ja mahla. Vanad head maakeldrid olid tarvitusel ning ehitati juurde uusi. Samas jäeti maha hulk talusid, mille omaaegsetest hoonetest saab nüüd aimu üksnes säilinud kivikeldri kaudu.

Praegu on otsene vajadus keldrite järele vähenenud. Taasiseseisvunud Eestis ei kasvatata enam oma tarbeks nii palju kartuleid ja juurvilja. Ka hoidistamine ei ole enam nii suuremahuline, tarvitusele on võetud uued säilitusvõtted nagu külmutamine jm. Samas on säilinud hulk ilusaid keldreid. Vahel kasutatakse maakodudes keldreid ka hoopis uutes ülesannetes. Enamasti on kelder jäänud oluliseks õuekujunduse osaks.


Kelder kui hoone ja selle otstarbe muutumine ajas vajab selgitamist ja jäädvustamist. Keldrite leidlikud lahendused, põnevad arhitektuurinäidised, keldritega seotud lood ja tavatarkused ootavad koondamist ja uurimist. Oleme väga tänulikud, kui leiate mahti, et sellele omalt poolt kaasa aidata.


Selleks, et vastata küsimustele oma keldri kohta, leiate küsimustiku siit: DOC, PDF

sahvri kohta aga siit: DOC, PDF.

Küsimused on orientiiriks – vastata võib vabas vormis nii meili kui posti teel. Võimalusel saatke oma keldrist pilte. Palun andke teada ka teistest oma kodukohas leiduvatest keldritest ning levitage seda küsimustikku oma sõprade-sugulaste, naabrite ja kogukonna seas. Igasugune teave on teretulnud!


Vastused palume saata:


Maret Tamjärv 

maret@evm.ee
SA Eesti Vabaõhumuuseum
Vabaõhumuuseumi tee 12, 13521 Tallinn

Tel 6549 108,; 55 536302