esmaspäev, 7. oktoober 2013

Mälestusmärk eterniidile

Parim eterniidile pühendatud mäletusmärgi kavand valitud!


22. septembril kuulutati Ökomässul välja Eesti Vabaõhumuuseumi poolt korraldatud eterniidile püstitatava mäletustemärgi kavandi võistluse võitja.
Parimaks tööks valiti
UMBRELLA autor Vitali Kozeratski.


Töid hindas žürii koosseisus: Eesti Vabaõhumuuseumi teadusdirektor Heiki Pärdi, AS Restori peaarhitekt Mart Keskküla, Kultuuriministeeriumi kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits ja Säästva Renoveerimise Infokeskuse juht Tarmo Elvisto. Žüriiliikmed, kellel endal on pikaajalised kogemused vanade kultuuriväärtuslike hoonetega, tunnistasid võidutöö puhul eelkõige idee selgust ja atraktiivsust: eterniit kui vihmavari on ju maju kaitsnud nii vihma kui lume eest. Samuti peaks suur vihmavari metsa all erinevas vanuses möödakäijate pilku püüdma. Nagu ka teiste eksponaatide puhul muuseumis, tulevad mälestusmärgi kõrvale tahvlid nii eterniidi kasutamisloo kui ka lõppenud võistluse kohta.

Kokku laekus võistlusele 6 ideekavandit. Žürii hindas kõrgelt nii lennukaid ideid, kui ka huumorit, kohati maksimuminigi viidud minimalismi ja autorite põhjalikke selgitusi. Paraku ei õnnestunud autoril kahe esitatud ideekavandi järgi maketti luua ja ta esitas viimasel hetkel täiesti uue idee. Nii need kolm kui ka võistlustingimustes ette antud kõrgust kahekordselt ületanud töö (4 m kõrguse lipuvarda otsas lehviv eterniitplaadist lipp) paraku hindamisele ei läinud.
Nii jäigi hindamiseks alles vaid 3 tööd. Hindamise käigus kaaluti ka reaalse taiese loomise võimalusi konkreetsel kohal Eesti Vabaõhumuuseumis, aga ka idee selgust, atraktiivsust, tehnilise teostuse keerukust jne.

Lõplik järjestus kujunes selliseks:

I koht – UMBRELLA – autor Vitali Kozeratski
II koht – MIS KATUSE ALL, SEE KAITSTUD – autor Harle Poomann
III koht – KOLMAS PÕRSAKE – autorid Maria Freimann ja Juhan Kangilaski


Võitjat premeeriti 200 eurose auhinnarahaga ning tema kavandi järgi valmib mälestusmärk, mis püstitatakse Eesti Vabaõhumuuseumisse kavandatava kolhoosielamu asukohale. Võidutöö autor andis lubaduse töö ka ise teostada. Mälestusmärgi avamine on kavandatud 2014. aasta kevadeks.

Üle poole sajandi on meie hooneid katnud ja kaitsnud „kole“ materjal eterniit.  Nüüdseks harjumuspärane, lihtsalt paigaldatav, kättesaadav, väga vastupidav ning maastikku sobituv hall laineline plaat on ära hoidnud tuhandete hoonete hävimise.

„Eterniit sellisel kujul on nüüdseks oma suurima töö teinud. Saadame selle metrjali nüüd auväärselt pensionile,“ võttis teema kokku SRIKi juht Tarmo Elvisto.

Kolm võistlema jäänud tööd