kolmapäev, 31. juuli 2013

Au ja kiitus eterniidile!

Eesti Vabaõhumuuseum kuulutab Kultuuripärandi aasta puhul välja võistluse eesmärgiga püstitada mälestusmärk eterniidile.
„Üle poole sajandi on meie hooneid katnud ja kaitsnud „kole“ materjal eterniit.  Nüüdseks harjumuspärane, lihtsalt paigaldatav, kättesaadav, väga vastupidav ning maastikku sobituv hall laineline plaat on ära hoidnud tuhandete hoonete hävimise,“ võttis palju vaidlusi tekitanud asja kokku Eesti Vabaõhumuuseumi teadusdirektor Heiki Pärdi.

Võidutöö püstitatakse Eesti Vabaõhumuuseumisse kavandatava 4-korteriga kolhoosielamu tulevasele asukohale ja peaks seetõttu olema teisaldatav.
Tsitres asuva Agumäe talu maja. Ainulaadne taluelamu, mis
on esitatud riikliku kaitse alla võtmiseks. Foto: Heiki Pärdi
Võistlusest ootame osa võtma kõiki, kel on lennukaid ideid, mida suudavad ka paberile panna, ning kes tunnevad, et see teema neid kõnetab.
Mälestusmärk peaks olema hõlpsalt teostatav, teisaldatav ja võimalusel ka taaskasutuse ideid kandev. Materjalikasutus on vaba, kuid mälestusmärk peab olema ilmastikule vastupidav.  Taiese maksimaalsed mõõtmed võiksid olla kõrgus 2 m, laius 2 m.

Ideekavandi puhul hinnatakse eelkõige vaimukust ja selget idee esitust. Esitatud töö peab pakkuma ka teostamiseks tehnilise lahenduse.

Tööde kavandite esitamise tähtaeg on 1. september, väljavalitud tööde autoritelt ootame 20. septembriks makette, mis pannakse tutvumiseks välja  20.-22. septembrini toimuval Ökomässul Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus.

Võidutöö valitakse välja 22. septembril (jälgi Ökomässu reklaami!). Võitjat premeeritakse 200 eurose auhinnarahaga ning tema kavandi järgi valmib mälestusmärk, mis püstitatakse Eesti Vabaõhumuuseumisse kavandatava kolhoosielamu asukohale.

Tööde kavandeid ootame elektrooniliselt: elo@evm.ee

 või postiga aadressil:

Maa-arhitektuuri Keskus (märgusõna „Eterniit“)
Eesti Vabaõhumuuseum
Vabaõhumuuseumi tee 12
13521 Tallinn

Lisainfo:
Elo Lutsepp, Eesti Vabaõhumuuseumi Maa-arhitektuuri keskuse juht, 53 444 769, elo@evm.ee