teisipäev, 5. veebruar 2013

Pärandiralli ja avaüritus 08.02.2013 Tarvastus

2013. aasta on Eestis pühendatud kultuuripärandile. Mis on kultuuripärand? Kuidas see tekib? Kellele see kuulub ja kuidas meid puudutab? Kultuuripärandi aastal otsitakse nendele küsimustele vastuseid.

Kultuuripärandi-arutelu üle Eesti viimiseks läheb käima suur PÄRANDIRALLI - kultuuripärandi aasta üks tähtprojekte, mis kestab läbi terve aasta. Pärandiralli eestvedajaks on Eesti Vabaõhumuuseum koos kultuuripärandi aasta toimkonnaga.

Pärandimobiil tuuritab mööda Eestit

Pärandiralli viib üle Eesti sõitma 2 rallitiimi, üks on Eesti Vabaõhumuuseumist ja teine Muinsuskaitseametist. Tiimikoosseisud vahelduvad ja kaasa sõidavad kolleegid Eesti Rahva Muuseumist, pärandkultuuri inventeerijad RMKst ja loomulikult kultuuripärandi aasta pärandisaadikud. Need autod läbivad aasta jooksul varakevadest sügiseni tuhandeid kilomeetreid Eestimaa teedel, et kutsuda inimesi üle Eesti arutama selle üle, mis on kultuuripärand - kuidas see tekib, kellele see kuulub ja kuidas meid puudutab. Pärandiralli sõidab kohale eelkõige kultuuripärandi aasta programmi kuuluvatele sündmustele. Pärandiralliga tuuakse alati kaasa ka erinevaid näitusi. Nii jääb näiteks Mustlasse maha Eesti Vabaõhumuuseumi ja Eesti Rahva Muuseumi ühine fotonäitus „Tarvastu enne ja nüüd“.

Pärandirallil on 15 kindlat kontrollpunkti – 1 igas maakonnas. Peamiselt, kuid mitte ainult, külastame paiku, mis jäävad eemale maakonnakeskustest. Stardipauk rallile antakse 8. veebruaril, kui sõidetakse Viljandimaale Tarvastusse ehk Mustlasse. Sisuka teabepäeval Mustla rahvamajas esinevad Riin Alatalu, kes Kultuuripärandi aasta koordinaatorina tutvustab teema-aasta eesmärke ja tegemisi, Heiki Pärdi Eesti Vabaõhumuuseumist ja Ilme Mäesalu Muinsuskaitseametist, kohalikud kooliõpilased ja taidlejad. Õhtu tipneb kohalikule kalmistule suurkujude haudadele küünalde viimisega.

Mustla ürituse KAVA.

Pärandiralli etapid:

    8. veebruar Tarvastu / Mustla (Viljandimaa)
    6. aprill Paides (Järvamaa)
    20. aprill Kostivere (Harjumaa)
    27. aprill Haapsalu (Läänemaa)
    3. mai Kärdla (Hiiumaa)
    18. mai Vastseliina (Võrumaa)
    19. mai Põltsamaa (Jõgevamaa)
    17. august Kõlleste (Põlvamaa)
    31. august Raikküla (Raplamaa)
    7. september Alatskivi (Tartumaa)
    27. september Pöide (Saaremaa)

Igas paigas on ürituse sisu uus ja peamiselt sealsele kandile keskenduv.