esmaspäev, 6. detsember 2010

Teine vana maamaja päev peetud!

Möödunud laupäeval toimus Eesti Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsi talli all järjekorras teine Vana Maamaja päev.

Ürituse juhatas sisse EVMi direktor Merike Lang, kes tutvustas hetkel käimas olevaid europrojekte. Elo Lutsepp rääkis täpsemalt projektist HELTH, mille raames antud üritus aset leidis. EVMi teadur Joosep Metslang andis ülevaate vana maja tehnilise olukorra määramisest ja tarinditest, mis kõige haavatavamad. Lõppu näitas Joosep fotosid taastatud hoonetest. Arhitekt Mart Keskküla rääkis hoone taastamisest ja remonttööde planeerimisest. Ta rääkis pisut ehitusseadusest ja ehituslubade temaatikast (millal, kust ja milleks) ning rõhutas, et talu peab sobima selle küla konteksti, kus ta asub, ja iga hoone peaks sobima oma talu loogikasse. Säästva Renoveerimise Infokeskuse meister Indrek Värv andis väga põhjaliku ülevaate akende ja uste restaureerimisest puhastamisest kuni paigaldamiseni.

Pärast lõunat tegi ettekande Siseakadeemia lektor Alar Valge väga põletaval teemal - küttekehade ehitamisest ja hooldamisest. Tutvustati ka uut tuleohutusseadust. Viimasena astus üles Jüri Kuusmann Säästva Renoveerimise Infokeskusest, et rääkida siseviimistlusest. Kahjuks pidid värvid, krohvid ja kasulikud nipid mahtuma suhteliselt lühikese aja sisse, kuid on lootust, et uuel aastal toimub jälle põhjalikum koolitus viimistlusmaterjalidest. Samalaadne koolitus tõi selle aasta sügisel muuseumisse kokku mitmeid huvilisi.

Iga ettekande lõpus oli võimalik esitada küsimusi ja kommentaare ja tundus, et nii mõnigi sai abi. Lisaks konsulteeriti ka lõunapausi ajal kohal viibinud asjatundjatega ning vahetati kontakte.

Õhk oli korraldajate rõõmuks huvist paks ning loodame, et uuel aastal veebruaris saab teoks kolmas Vana Maamaja päev, kus esinevad jälle majaomanikud, et oma kogemustest rääkida. Info järgmise aasta koolituste ja ürituste kohta ilmub Maa-arhitektuuri ja EVMi kodulehel ning läheb internetiavarusi pidi laiali ka kõikidele end meililisti kirja pannutele. Kindlasti leiab infot ka muudest allikatest.

Kohtumiseni uuel aastal!