kolmapäev, 1. september 2010

Viimistluskoolitus 17-18. august

Vabaõhumuuseumi majanduskompleksi hoovis toimus 17-18. augustil viimistluskoolitus, kus osales üle 20 inimese. Seekordseks koolitajaks oli Jüri Kuuskman (pildil), keda juhatas sisse Tarmo Elvisto SRIKist.

Koolituse esimese päeva teemaks oli krohvimine. Teoreetilise poole pealt oli juttu erinevate krohvitüüpide sobivusest erinevatele pindadele, vajalikest eeltöödest (nt aluspinna ettevalmistamine, varasema segu koostise määratlemine), erinevatest segudest ja viimistlusest. Praktilise poole peal sai iga soovija oma oskustekohaselt roomatile lubi- või savikrohvi pilduda või määrida. Kõige põletavamaks küsimuseks osalejatelt koolitajale oli säästvate ning looduslähedaste materjalidega niiskete ruumide viimistlemine. Lõplikuks nendinkuks jäigi, et kuigi see on teoreetiliselt võimalik, tuleks siiski kaaluda pigem tänapäevaseid lahendusi.

Teine päev keskendus värvidele - erinevatele tüüpidele ja põhiomadustele, aluspinna sobivusele ning pintslitehnikatele. Segasime kokku lubikohupiimvärve ja ühe keerulisevõitu kompoti, kuhu läksid sisse praktiliselt kõik materjalijäägid lubjast munadeni. Viimane oli oma katvuselt, värvilt ning konsistentsilt (väidatavalt ka kestvuselt) sarnane Rootsi punamullaga. Praktilise osa tulemusena said uue värvikihi nii Maa-arhitektuuri projekti köök (pildil) kui ka puukuuri uksed. Isiklikult sain hulka targemaks - hea tahtmise korral võib värvi teha pea mistahes igas majapidamises leiduvatest materjalidest kui nende hulgas on täiteks, liimaineks ja soovi korral ka pigmendiks sobivad ollused.

Koolitust toetas Kesk-Läänemere Programm ning see toimus HELTH projekti raames. Järgmiseks koolituseks on reheahju komplekteerimine, täpsem kuupäev on selgitamisel.