teisipäev, 29. juuni 2010

Palkehituse koolitus


27-28. juunil toimus Vabaõhumuuseumis, Rusi talu hoovis, palkehituse koolitus, mille käigus tehti algust nelja kaevurakkega. Juhendasid Joosep Metslang ja Madis Prikk, osavõtjaid oli rekordilised 17 inimest.

Koolituse juhatas sisse ülevaade palkehitamise tavadest, materjali valikust, olulisematest töövõtetest ning korduma kippuvatest vigadest seinte püstitamisel. Põhilised asjad, mida tasuks ristpalkhoonete puhul silmas pidada on, palkide vajumine nende kuivamisel, seinte väljavajumise oht ning hüdroisolatsioon alusmüürist. Ukse- ja aknaavadele tuleb jätta vajumisruumi (5-7 cm), salapulgad tuleks lüüa piisavalt sügavale, et pärast vajumist ei toetuks palgid nende otstele, pikemad seinad tuleks vaheseinte või püstpostidega toestada ning seinu aitavad sirgena hoida ka piisavalt sagedase sammuga talad. Tarkused kõrva taha pandud, sai igaüks kätte kirve ja palgi.Praktilises osas tehti 1,4*1,4m suurused kaevurakked, millest kaks olid puhasnurgaga ning kaks järsknurgaga. Kõik osalised said kätt proovida nii palkide koorimises, mõõtmete kandmises palgile kui soojahammastega tappide saagimises/tahumises ja paikasobitamises. Teise päeva lõpuks oli kõigil esimene rida üleval ning kiirematel ka pool teisest reast. Seeläbi said mõned proovida ka varamist. 11-12. septembril toimuva katusekoolituse käigus saavad rakked endale ka roost või laastust kaitsekatte.


Enne elumaja kallale asumist tasuks ehitada mõni kõrvalhoone - ait või saun - või naabrimehe maja, kuid koolitusel saadud kogemused on kahtlemata heaks alguseks igaühele, kel plaanis tulevikus palkidega jännata.

Ülejäänud koolituse pildid leiad SIIT.

Rasmus Kask
teadur