reede, 16. aprill 2010

Pärnu-Jaagupi ümbruse rehemajade kaardistamine


12-16. aprillil uurisime TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku ehituse üliõpilastega Pärnu-Jaagupi ümbruse ehituspärandit. Nädalase ülesmõõtmispraktika käigus mõõdistasime alevi ümbruse külade rehemajasid. Uurisime koos omanikega talude hooneid ja vajalikke taastamistöid.

Alevist läänes külastasime rehemajasid Ertsma, Eense, Mäeküla, Maima, Sepaküla ja Pitsalu külades. Tavaliselt on rehetoa lagi algsest madalamale ehitatud, siiski leiduvad mõned algse terviku säilitanud rehemajad.

Idapool käisime läbi Kodesmaa, Eerma, Enge, Anelema, Mõisaküla ja Tühjasma ajaloolise keskkonnaga külad, külastasime ka Pööraveret. Eriti tervikliku külamaastiku moodustab Engest Mõisakülani ulatuv teelõik, mida liigendab kaunis ajalooline asustus.

Siinsed majad on omapärased, mitmed talud on säilitanud nende algse ilme. Toredate palkmajade kõrval tuleb hinnata maakivist rehealuste ja lautade müüriladusid. Mitmed rehetoad on tänaseni kasutuses koos reheahjuga, viimane kütab soojaks mitukümmend tubade ruutmeetrit. Tellisahjud on ehitatud kolde osas omapärase peatoega, et ahju peal saaks magada.

Täname kõiki külaelanikke sooja vastuvõtu eest, samuti Pärnu-Jaagupi gümnaasiumi muuseumi, Pesamuna lasteaeda ja kõiki kes meile abiks olid! Tehtud uurimistööga saab mai lõpust tutvuda alevi muuseumis.

Joosep Metslang
Eesti Vabaõhumuuseum
maa-arhitektuuri programm
teadur
5161463
joosep@evm.ee