teisipäev, 2. märts 2010

ESIMENE VANA MAAMAJA PÄEV

Mitmel meist on hingel mõni vanem maamaja: korrastamist vajav suvila, korralikku ümberehitamist nõudev kodu või mure vanemate talu pärast.

Laupäeval esinesid vana maamaja päeval Kolu kõrtsis huvilised-omanikud, et tutvustada eri hoonete korrastamisega seotud muresid. See oli kutse eelkõige nendele inimestele, kellega viimase kolme aasta jooksul oleme kontakti loonud.

Täname teid kõiki kena koostöö eest!

Avasõnadega luges Heiki Pärdi ürituse juba eos õnnestunuks kohale jõudnud huviliste hulga tõttu.


Elo Lutsepp tutvustas YouTube'is lustaka lühifilmiga enda kodutalu aida katuse uuendamise "laastutalguid".

Piret Lankots rääkis enda esivanemate talust Sallas, selle ajaloost ja hoonestusest. Pärt-Jaagu rehemajal on taastatud arhailine välimus, väga palju vaeva on nähtud palkide vahetamise ja ajastutruu terviku saavutamisega. Elumaja korrastamise järel vahetati aidal välja suur hulk palke ning tehti uus laastukatus. Enne pulmi valmis ka suitsusaun ja püstkoda.

Targo Kalamehe jaoks oli suvila valikul oluline muuseas Lõuna-Eesti maastik, suusatamisvõimalus ning mõstlikus olukorras elumaja leidmine. Väikeses talus on uuendatud elumaja tehnosüsteemid, korrastatud suitsusaun, valmistatud suveköök, lõsutamisvann ning suitsuahi.

Liis Keskküla leidis pere suvituskoha maalilisest Uuskülast. Laose talusse on ehitatud uus saun, vanadest palkidest maja ning õe pulmadeks tilluke majake. Rehemaja on korralikult katuse all ning ootab oma järge.

Viduva talu on leidnud uue alguse: Elmo Teesaare jõulisel ettvõtmisel on uuendatud rehemaja katusekonstruktsiooni ning värskendatud eluruume. Taluõue terviku saavutamiseks on lähedusest päästetud vana vahelikuga ait, oja äärde on ehitatud uus saun. Talu ajaloo uurimine on aidanud taastada kaunist hoonete ja rajatiste miljööd.

Vana Virtsu kitsarööpalise raudtee Karuse jaama uus omanik Meelike Naris korrastab kaunist hoonet ruumide kaupa. Edasine külalistemaja on nutikalt atraktiivne, krohvi- ja viimistlustööd muudavad interjööri boheemlikult paeluvaks. Korrastatud on jaama kompleksi kuuluvad käimla ning saun.

Jünsi talu omanik Indrek Joala pöörab rehemaja palgivahetustööde järel tähelepanu sisedetailidele. Põrandate soojaks tegemisele lisaks on laepealne kaetud 50-100 cm saepuruga. Ruumide krohvimise kõrval on rakendatud soome pingupappi. Kõrge rehetoa temperatuuri ühtlustamiseks on abi aeglaselt pöörlevast ventilaatorist.

Anna lähedal Pritsu talus on Joosep Metslang hoogsalt harjutanud vanemate majapidamise korrastamist. Vanas aidas tehti palgitööd ja uus sindelkatus, pööning muudeti magamisruumiks. Mitmete kahjustutega lauda ümberehitamise järelgi ilmnenud majavammi kolle saeti välja. Elumaja ootab restaureerimisprojekti.

Heiki Pärdi tutvustas ürituse lõpus Eesti Vabaõhumuuseumi sõprade klubi. Ootame teid, teie tagasisidet ning soovime olla abiks ka edaspidi!

JM
Esinejad:

Heiki Pärdi, Eesti Vabaõhumuuseumi teadusdirektor, heiki@evm.ee, 6549105
Elo Lutsepp, EVM maa-arhitektuuri programmi projektijuht, elo@evm.ee, 6549107, 53444769
Liis Keskküla, projekteerija, liis.keskkyla@mail.ee, 5081551
Elmo Teesaar, teesaar@online.ee, 56602166
Meelike Naris, vuulu@yahoo.com
Indrek Joala, ehitusmeister-restauraator, indrek@kuukaar.ee, 5283502
Joosep Metslang, EVM maa-arhitektuuri programmi teadur, joosep@evm.ee, 5161463