esmaspäev, 11. mai 2009

Tsaariaegne merekindlus

Peateelt ära! ringsõit 9. mail.
Laupäeval toimus vihmast ilma trotsides bussisõit mööda tsaariaegseid merekindlustusi. 20. sajandi algul Eestist Soomeni ulatunud kaitsepostsioone tutvustas Vabaõhumuuseumi teadur Hanno Talving.
Enne esimest ilmasõda ehitama hakatud grandioosne kindlustussüsteem jäi täies mahus rakendamata, selle positsioonid on osaliselt säilinud aga tänaseni.Selle rajamine muutus aktuaalseks peale hävitavat Jaapani sõda. Kindlustuse ajalugu illustreerisid Hanno kommentaarid ja olemasolevad joonised.
Teekonnal külastati muuseas Nõmme komandandi maja ja suurtükialuse jäänuseid, Pääsküla positsiooni, Harku sõjaväelinnakut ja paraadväljakut. Peatuti Hüüru patareis ja Vääna-Posti positsioonil, kus tutvuti suure varjendiga. Humala lõpetamata jäänud süvendi järel külastati Türisalu pankrannikusse varjatud positsiooni. Põnev oli Vääna-Viti kommandopunkt selle betoonist tunnelitega. Ringsõit lõppes Suurupi ja Kakumäe rannakaitse patareide külastamisega.
Ühepäevase ringsõidu sisse ei mahu tsaaririigi Balti mere kaitsesüsteemi tervik: selle postisioonid paiknevad Lääne-Eestis, saartel ja Narva ümbruses, Soomes ja kaugel Kroonlinnas.
JM
Foto: Hanno ja ekspeditsioon Nõmme suurtükitorni uurimas. Reisivarustus oli seekord põhjalik: kummikud, taskulamp, eine, vihm ja hea tuju :)