esmaspäev, 20. aprill 2009

Peateelt ära! bussireis ümber Rapla


Peateelt ära! esimene bussireis viis meid Rapla ümbruse asulatesse. Reisijuhi Heiki Pärdi eestvedamisel kulus Vabaõhumuuseumist Raplasse jõudmiseks 6,5 tundi.

Teekonnal külastasime Alu mõisa ja nõukogudeaegset alevisüda, Kuusiku mõisakompleksi, Kabala veskit, Lipa alevi koolimaja, Raikküla kolhoosikeskust ja mõisa, Raela küla hävinevat ehituspärandit, Purku aleviku kauneid maju. Järvakandi abikiriku aias tegime lühikese pikniku, misjärel sõitsime vaatama Kehtna maalilist mõisasüdant ja ambitsioonikat nõukogudeaegset keskust. Peatusime korraks 1905. aasta revolutsiooni traagiliste sündmustega seotud Valtu-Nurme küla Matsi talus, misjärel jõudsime läbi Kaerepere alevisüdamiku Raplasse. Linna tipphetked Tallinna mnt endise alevikeskuse esindushoonete ja Eestis ainulaadse kahe torniga kiriku kõrval oli loomulikult Toomas Reinu projekteeritud Rapla kolhoosikeskus koos sisekujundusega.

Naastes tutvustas Hea Sõbra Reiside bussijuht Vello Erm veel oma koduküla Kodilat, mistõttu valisime tagasisõiduks Hageri-Kiisa-Saku-Jälgimäe trajektoori.

Reisil osalesid mitmed ajaloo ja arhitektuuri huvilised. Võib tunduda üllatav, kuid peateelt kõrvale keerates avaneb meie mitmekesine maa-maastik ja arhitektuurne vaheldusrikkus: kõverad külateed, esinduslikud alevikeskused, ainulaadse kujundusega mõisad ja nende pargid, kolhoosikeskuste planeeritud südamed ning kaasaja keskused. See ajaloolise Harjumaa lõunaosa võib kiirel läbisõidul märkamatuks jääda, mistõttu trajektoor oli seltskonnale tihti üllatav, uudisterohke ja õpetlik. JM

Foto: Jalutuskäik Raikkülas. Paremal reisijuht Heiki Pärdi.

Veel fotosid: http://picasaweb.google.com/Maaarh.Evm/PeateeltAraRaplaRingreis#